|
Prodaja nekretnina znatno je oslabila u Crnoj Gori, a kako kažu investitori, uzrok je svjetska ekonomska kriza.
Direktor građevinske firme Katel Petar Đurišić, rekao je da je prodaja pala jer "kupci očekuju da će cijene nekretnina u Crnoj Gori drastično da padnu".
”Uprkos činjenici da je oslabila potražnja, mi normalno poslujemo, ali će to ugroziti naše dalje investicije. Trenutno radimo planiranom dinamikom i sve završavamo u roku. Prave posljedice krize osjetiće se u toku sljedeće godine”, rekao je Đurišić.
Kvadratni metar se kod ovog izvođača prodaje za 1.400, pa do 1.600 eura, zavisno od lokacije.
Uprkos slabljenu prodaje, iz firme Ave Maria Kolčević ističu da nema problema u poslovanju. Direktor Petar Kolčević, kazao je da je prodaja "malo oslabila u odnosu na prethodna dva mjeseca, ali da to nije stopiralo ili usporilo tekuće radove".
”Za kvadratni metar kod nas treba izdvojiti od 1.100 eura na Zabjelu, 1.350 eura kod Ljubovića, 1.400 na Starom aerodromu, dok kvadratni metar preko Morače košta 1.500 eura”, dodao je on.
Iz agencija za prodaju nekretnina ističu da je prodaja gotovo stopirana, a prema njihovim riječima "jedino što agencije održava u životu je rentiranje".
Direktorka Agencije In nekretnine Svetlana Brajović je rekla da je prodaja "jako oslabila, a posebno od septembra od kada gotovo da nema interesovanja".
”Dolaze da se raspituju, ali su rijetki oni koji se odlučuju na kupovinu, praktično ih i nema. Žale se da su cijene previsoke, pa se nadam da će ubrzo doći i do njihovih korekcija”, rekla je Brajović.
I u agenciji Viktorija je, prema riječima direktorke Svetlane Stamatović "prodaja maksimalno opala", što je posebno vidljivo u posljednjih pola godine.
”Potpuni je kolaps u prodaji, do pada cijena mora doći, jer je ponuda veoma bogata, a malo ima zainteresovanih kupaca. Što se tiče stanova u izgradnji, nijesmo imali pritužbi na kašnjenje”, rekla je Stamatović.
Ona je dodala, da je ta agencija imala dogovor sa jednom firmom, ali pošto su vidjeli da oni kasne sa izgradnjom, raskinuli su partnerstvo.
Prodaja nekretnina je opala i u agenciji Centar, i prema riječima menadžera prodaje u toj agenciji, jedino je rentiranje još aktuelno.
|